Ráduly Mária Piroska
Ráduly Mária Piroska

Ráduly Mária Piroska

Képzőművész

      Az alkotás számomra egy belső út elsősorban, amit az eszközök, technikák és színek változatossága tesz érdekessé és vonzóvá. Teret engedek a véletlenszerű történéseknek, keresve az egyensúlyt tudatos és spontán alkotás között. Kompozíción belül hagyom érni a színeket, fontos az időt befogni az alkotás folyamatába.

Csíkszereda



Médiamegjelenések

Ráduly Mária Piroska képzőművész, textilművész méltatása:
“Peregnek az évek, elgondolkodom és huncutkodom, mert azt mondom, hogy Ráduly M. Piroskával együtt jártunk iskolába. Nincs ebben az égvilágon semi furcsaság, hiszen ő is reggel nyolcórára és én is nyolcra mentem iskolába. Ráduly M. Piroska azok közé tartozik, akikkel hajdan elindítottuk a Csíki Képzőművészeti Líceumot.
Ha fát ültetünk és azt ápoljuk, idővel meghozza a gyümölcsét. És ime itt állunk a hajdan elültetett fa alatt, a ráfordított akarás, munka meghozta és meg fogja hozni a várt eredményt!
Textil szakot végzett, de az alkotói pályán sok más műfajt is kipróbált, bizonyság erre a mostani kiállítás.
Ki is ő? Az alkotóban mindig keressük az embert mert az alkotásban az alkotó lelki keresztmetszete tükröződik. Személyes megfigyelésem, Piroska egy kiegyensúlyozott ember, tele van derüvel, életerővel és emberi melegséggel.
Az alkotásain gondolkodásának mosolygó lelke tükröződik! Minden alkotás egy sejtett titok, egy felelősség vállalás, egy különálló vélemény a világról. Nyitott szemmel raktározza és ellemzi a környezetét, nem az apró részletekkel, hanem a summás nagy egységekben teremti újra alkotásaiban a környezetéről alkotott véleményét. Megkeresi a még létező motívumokat, lett lévén táji vagy tárgyi jellegűek azok. Különlegesen építkezik, képi elrendezése határozott, néhol majdhogynem geometrikus, nem az apró részletek érdeklik, hanem nagy határozott színfoltok.,
de túllépi a bársonyos világot, színei derülten néznek, szinte férfiasak.
Témaköre nagyon változatos, de felfigyeltem egy érdekes motívumra amit számtalan változatban képpé teremtett. Ez nem más mint a „kapu” motívum. Mennyi minden belefér egy ilyen üzenetbe. A kaput állítják, ki- be nyitják, ki-be járnak rajta. A kiskapun az emberi lélek, a jó és a
rosszindulat közlekedik. A nagykapu már ritkábban tárul ezen keresztül megy be vagy jön ki a munka gyümölcse. Mennyi mindent sejtet a kapun túli világ. Ha végig nézzük és alaposan ellemezzük, ezeket a kapukat megnyitjuk, és tiszta lélekkel bemegyünk rajtuk, meggyőződhetünk, hogy vajon tág-e vagy szűk számunkra ez az élmény ahova elvezet Piroska.
Isten adjon ,,Neki” sok-sok erőt egészséget a további alkotásaihoz és maradjon mindig vidám.”
(Egyéni gyűjteményes kiállítás margójára, tárlatértékelő: Márton Árpád képzőművész, 2012)

Átlépések című kiállítás riportja:

Így fogalmazott Ráduly M. Piroska a kiállítás megnyitón: a negyven fele közeledve az ember elkezd mérlegelni, befele reflektál, kutatja magában, a világban az igazán fontos dolgokat. Ez a meditativ állapot, a letisztuló szeretet, derü, vidámság szülte ezeket a képeket. Fiatalabb koromban, formában tömörebb és színben harsányabb képek jellemeztek. Most a megnyugvás, a békesség a szeretet érzése uralkodik bennem, ezt engedem papírra vetülni. Az alkotás során alkalmazott technikáiról elmondta: színes tussal, és porfestékkel, pácokkal készíti képeit, nagy teret engedve a véletlenszerűségnek is, hagyva, hogy a papíron, vásznon
maguktól is történjenek a dolgok.Tanárának értékeléséből kiderült: Korábban a kapuk jelentették képeinek a vezérmotívumát. A határok, mezsgyék, kapuk most is felefedezhetők, de a központi motívum ma már az ember, a fény, a tér és a levegő, a szeretet szabadsága. Ezért is lett Átlépések a tárlat címe, mert a többnyire nonfiguratív képein valóban ott bujkál a tárgyi és lelkivilág közti feszültség, de a szeretet szülte harmónia is.” (Gáspár-Barra Réka újságíró cikke a Hunyad megyei Hírmondóban: Ráduly Mária Piroska ʺÁtlépésekʺ című egyéni kiállításáról, Melite ház, Déva, 2016)

Studió 9 kiállítás megnyitója:

“A külömböző anyagok használatában rejlő képalkotói lehetőségek hiteles lenyomatait fedezhetjük fel Ráduly Mária Piroska akvarell, tustinta és textilfesték alapanyagú, szürrealisztikusan expresszív alkotásaiban (Átváltozások, Átkelők, Ébredések). Kivételes műgonddal kivitelezett, lírai hangvételű látomásos munkák, amelyek lebegésérzetet keltenek.”
(Székely Géza grafikusművész beszéde, Studio 9 kiállításMinerva Galéria, Kolozsvár, 2017)